ניתוח שבוע מספר חמש – חתונה ממבט ראשון
אנחנו נכנסים כבר לשבוע ההכרות השני של הזוגות. בפרק זמן שכזה במסגרת התוכנית אנחנו רואים שתי תופעות:
זוגות שמתקרבים יותר וזוגות שמתרחקים יותר.
הזוגות שמתרחקים הם הגר וניר והזוג המקסים השני של דנית ואמיר.
אצל שני הזוגות האלו קורה אותו הדבר, צד אחד רוצה מאד ומוכן לעשות הכל כדי שזה יצליח והצד השני מתרחק כשזה קורה. בואו ניקח את הגר וניר.
 
ניר עושה מה שכתוב בספר:
תהיה רומנטיקן, תפתיע את האישה שאיתך ותעשה לה דברים שיעשו לה טוב. זה מעולה. הבעיה היא שהגר לא מרגישה מספיק קרובה לניר. יש לה חומות ומגננות שהזְהוּת שלה הציבה לה, אלו אותן החומות, ככל הנראה, שמנעו ממנה קשרים עד היום. היא רגילה להיות קשה בקשרים ולשבור ככה את הגברים שאיתה. זה נראה שהיא לא סומכת על עצמה מספיק בכל הקשור לאהבה ולרגשות, היא מפחדת שכשהיא תוריד את המגננות שלה היא עלולה להיפגע. וזה מצחיק כי במבחני ההתאמה היא אמרה שהיא רוצה גבר שלא יזוז מההתנהגות שלה, גבר חזק, וכשניר הגיע, היא עדיין לא מרוצה. זה רק מראה כמה אנחנו לא תמיד יודעים מה אנחנו באמת צריכים.
 
מה הדר יכולה לעשות אחרת במצב הזה כדי להצליח?
הדר צריכה להבין קודם כל את עצמה, את מה שהיא מרגישה בתוך הסיטואציה, היא צריכה להבין ממה היא מפחדת, ממה היא נמנעת. אחרי שהיא תבין את זה היא תוכל לתַקְשֵר את זה מול ניר. בכלל, כל סוד שיחשף ופתיחות מול ניר תקדם את הקשר.
 
מה ניר יכול לעשות?
להתרחק מעט. להפסיק לרגע לנסות לגרום להגר להיות מאושרת. בגדול הוא צריך לנסות להפסיק להראות מושלם. להתחיל להפתח בפני עצמו, לתת מקום לרגשות שלו ואז לשתף את הגר. זה נראה שהם בכלל לא מכירים אחד את השני ואולי אפילו לא את עצמם.
(תמונה מתוך mako, ערוץ 12)
 
דנית ואמיר – מצב קלאסי אליו נופלים אנשים גם במערכות יחסים ארוכות.
דנית רוצה את הקשר עם אמיר, לרגע זה נראה שהיא יותר רוצה את המצב של להיות אהובה ונאהבת מאשר היא רוצה את זה עם אמיר. היא כל כך חמודה ומקסימה. והיא כל כך מפחדת להיפגע. היא נפגעה בעבר, זה היה לה קשה. מאז היא עושה הכל כדי שהקשר שלה עם אמיר רק יעלה, דנית כל הזמן אומרת: "מפחיד אותי שזה ידעך", או "אני מרגישה שיש משהו מתחת לפני השטח שאני לא מודעת לו" קודם כל אפשר להרגיש את זה שיש משהו מתחת לפני השטח".
 
המשהו הזה הוא קודם כל הפחדים שלה עצמה שלא מבוטאים החוצה מול אמיר, הכעסים שלה שמושתקים ומורדמים למעשה הביטוי שלה בקשר יצא לחופשה ללא תשלום. השאלה של יעל הפסיכולוגית לדנית היתה מדויקת, היא שואלת אותה: "למה זה כל כך קשה להגיד מה את רוצה?"
 
וזה כמובן לא רק אצלה. אמיר מגיב לזה.
היא כל כך חמודה שהוא לא רוצה שהיא תפגע. אבל הוא לא יודע איך להגיד לה שהוא נלחץ מהקרבה הפתאומית הזו, מהמהירות שבה הקשר קרה לו. ככל שהוא דוחה את האמת שלו, ככה הריחוק גדל וגדל, וכמו שאמרה בת דודתו בשיחה שהם עשו: "אתה בעצם הפכת להיות שקרן"
 
הקשר של דנית ואמיר יכול להתחזק ברגע.
אבל זה ידרוש משניהם להיות אמיצים ולעשות שיחות קשות! אין דרך קלה…
אני בעצמי הייתי כל כך הרבה פעמים במקומות האלה של כל אחד מהזוגות. אני רואה את עצמי בכולם. הפעמים היחידות שהקשרים הצליחו להתרומם היו כשהפסקתי לרצות, התחלתי לקחת סיכונים בקשר. גם היום אני יכול למצוא את עצמי נופל לפעמים. ועדיין נדרש ממני להבין מה אני חווה ושתף בזה את אורטל, להתנצל, לבקש בקשות, להוקיר…כל חבילת האהבה…
(תמונה מתוך mako, ערוץ 12)
 
דובי ואריק – אצלם הקשר נראה שהוא מתרחק.
הם מתאמצים (לכאורה). הם באמת מנסים לעבור מעבר לפחדים שלהם, מעבר לאגו שלהם, מעבר לשיפוטים ולדעות שלהם, אבל זה קשה להם מאד.
זה נראה שאריק לא מצליח להתגבר על עלבון החתונה ודובי לא מצליחה להתגבר על כך שאריק לא מעריך את המאמץ שלה. זה כמו שני ילדים קטנים שלא סולחים אחד לשני עד שהאחר יתנצל. וחבל.
אבל עדיין אפשר ללמוד מהם על איך לפתוח שיחה.
אריק לדוגמא, הוא מאד רוצה שדובי תשתף משהו אישי על עצמה, אבל השאלות שלו לא מאפשרות לדובי להיפתח, הוא אומר לה כשהם יושבים לאכול במסעדה: "תספרי לי משהו על עצמך" זו שאלה כללית מדי עבור דובי, יכול להיות ששאלה יותר אישית כמו: "מה הרגע הכי מרגש שהיה לך בחיים", שאלה זו היתה יותר פותחת אותה לשיחה.
אני מאחל להם שיהיה להם את הכוח ללמוד להתנצל ולסלוח וגם אם לא יהיו לזוג, לפחות שיהיו לידידים מכבדים. הכל אפשרי גם להם עם ליווי נכון ועם מחויבות מספקת של שניהם.
 
הזוג האחרון שהיום ננתח הוא מור ומאור
שניהם רואים את עצמם כאנשים מוצלחים וחזקים. מוררגילה שגברים עושים עבורה כל מה שהיא רוצה ומאור הוא לא כזה, הוא לא נופל לרגליה ולא מסתנוור מהיופי שלה. הוא מאד אמיתי עם הרגשות שלו. הדבר הכי מקרב שמור עשתה היה החלק שבו הם היו על הסירה אחרי ארוחת הגורמה שמאור הכין, החלק שבו היא התוודתה שהיא היתה מרוחקת והתנצלה. זה כל כך חשוב.
אומרת מור שהיא מפחדת להיפגע ושהיא מאד רוצה להתעלות על הפחדים שלה.
ההצעה שלי למור היא:
במקום לנסות להתעלות על הפחדים שלך, תשתפי את הפחדים שלך. שום דבר לא דפוק בך, פשוט תביאי אומץ תקשורתי ורגשי.
 
 
 
(תמונה מתוך mako, ערוץ 12)
 
לסיכום שבוע מספר חמש:
אני הולך ומתאהב בכל הזוגות בתוכנית. אני רוצה שכולם יצליחו. אני חושב שזה אפשרי להם. יש להם עוד שלושים ימים להיות ביחד, לעבור את העליות והמורדות של התחלת הקשר, לחזק את שריר הלב, להיפגע, לבכות ולצחוק. אני מאחל להם שיזכרו שמשחק האהבה הוא משחק של רגשות, תתמסרו לרגשות ולמערבולת, ככל שתעשו את זה יותר ככה אתם תצאו ממנה יותר מאושרים ואולי אפילו בתוך זוגיות שכזאת.
והכי חשוב תזכרו, אם תמשיכו לעשות את אותם הדברים שעשיתם עד היום במערכות היחסים שלכם שנכשלו ותצפו לתוצאות שונות, הרי אתם תוגדרו כמטורפים. לא בשביל זה אתם בתוכנית!
 
אשמח לשמוע מכם האם גם לכם היו מצבים שבהם לא הבנתם מה הרגשתם בקשר? איך התגברתם על מצבים אלו? איך הצלחתם לייצר קירבה מחודשת בקשרים שלכם? מה הסודות שלכם?

2 תגובות

  1. כמעט עם כל זוג רואים איך האישה צריכה יותר זמן והדבר הכי חכם לגבר זה להתרחק ולתת לה כמה שיותר ספייס עד שתתאהב אפילו טיפה… כמו אצך דניס והדר ומקווה גם אצל רוני ונועם.
    במקרה של דנית ואמיר משום שהוא מרוחק היא כבר התאהבה בחתונה אפילו 🙂

    היא גם צריכה להתרחק ממנו ולהיות קצת קשה להשגה אבל היא רוצה לרצות ומפחדת לאבד אותו אז כל הזמן מתקרבת — ולכן גם הם הזוג הראשון שמקיים יחסים…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אהבת?
אני מזמין אותך לשתף: